Výcvik psů

Poprvé na cvičák

Vyrážíte poprvé na cvičák a nevíte co čekat a co si vzít s sebou? Nebo jdete jen poprvé k nám a chtěli byste vědět, jak to u nás chodí, co nezapomenout a co můžete klidně nechat doma? Tak si v tom pojďme udělat pořádek.


Co vzít s sebou na cvičák?

Bez pejska by to nešlo, ale toho doma snad nezapomenete. A co dál? Určitě vezměte nějaké odměny – pamlsky a hračky. O tom, co vše může být pro psa odměnou si napíšeme někdy jindy. Pokud pes nechce ani jídlo, ani hračku, tak se o tom pobavíte právě s trenérem a určitě nějakou vhodnou odměnu najdete. V těch běžnějších případech však bude nějaká ňamka a nebo míček pro psa dostačující.

Pro výcvik jsou ideální měkké a chutné pamlsky. Ideálně dvě různé velikosti – menší pro časté odměny z ruky a větší pro odhození, ať je pejsek dobře vidí. U velkých plemen psů to není tak důležité, ale ta malá plemena jsou pak často přejedená a potřebujeme řešit každý gram toho, co sní. Na cvičák si určitě neberte piškoty, jsou moc suché a drobivé, pejsky budou dráždit a ještě nadrobíte na cvičební ploše a pro spoustu psů, zejména těch začínajících, to bude znamenat lekci čuchání místo jiného cvičení.

Ideální hračka na cvičák je ta, o kterou se dá přetahovat

A pokud máte doma spíše nežravce, vezměte mu přetahovací hračku. Jestli to bude míček na šňůrce, přetahovadlo spletené z dek a nebo dlouhý plyšák, to už je na volbě každého čtyřnožce (někdy i dvounožce).

Vodítko a obojek (nebo postroj). To je však takový základ, který máte vždy a všude, že to snad ani není nutné připomínat. Ale když jezdíte autem, není tak těžké něco zapomenout. Co si budeme povídat, i při jízdě MHD se mi podařilo vzít psovi vodítko, ale nedat mu obojek. A při lekcích poslušnosti by to mohl být trochu problém, protože učit chůzi na vodítku bez vodítka moc dobře nejde. A když už je vodítko a obojek či postroj potřeba, tak jaký je nejlepší? Vodítko pevné a krátké, obojek nylonový, kožený nebo třeba biothane, ale hlavně ne stahovací (ty jsou vyžadované jen na zkoušky poslušnosti, pokud se něco nezměnilo a zapínají se tak, aby se NEstahovaly!) a postroj vycházkový, tedy krátký.

Vodu pro psa na pití. Některé cvičáky mají vodu k dispozici, jiné ne. Nic nezkazíte tím, když budete mít lahev s vodou a především misku pro psa. Bude běhat, bude se ládovat pamlsky, tak ať to může i zapít. Zejména pak v horkých letních dnech je dostatečná hydratace nutná.

No a to je v základu to nejdůležitější a můžete klidně vyrazit..


Co by se ale ještě dalšího mohlo hodit?

Pamlskovník nebo nějaká výcviková sukně, vesta apod. Ať nemusíte mít mastné pamlsky po kapsách kalhot a ať je dobře a hlavně rychle nachystáte.

Klikr, tedy pokud s ním pracujete nebo chcete začít.

Kennelka nebo klec se hodí zejména na delší tréninky, aby měl pejsek své místo, kde si může v klidu odpočinout. A taky abyste ho nemuseli nikde uvazovat, pokud si potřebujete třeba odskočit nebo jdete na prohlídku parkuru.

V zimě se hodí mezi cvičením pejsky trochu zahřát, zejména ty, které jsou zvyklé na vyhřátou postel nebo gauč. Proto se hodí mít pro ně nějaký obleček, který udrží svaly zahřáté.

Pro vás bude na delší tréninky či semináře vhodná židlička, pití a nějaká sváča. U seminářů využijete i blok a tužku na zapisování poznámek. A hlavně myslete na to, abyste byli v teple i vy a pořádně se oblečte nebo zabalte do deky.