Výcvik psů

Kdy začít s výcvikem štěněte?

Pořídili jste si domů malého čtyřnohého mazlíčka a přemýšlíte, kdy je ten správný čas pustit se do výcviku? Kdy začít učit psa sedni, lehni a kde má své místo na spaní? S výchovou neotálejte, ale na výcvik je času dost..


Výchova vs. výcvik

Pojďme si nejprve vyjasnit pojmy, které se často pejskařům pletou. Výchova a výcvik štěněte se prolíná, ale není to úplně totéž.

Výchova štěněte je činnost, která by měla začít už u chovatele a vlastně začíná i v případě, že se sám chovatel aktivně nezapojí. Štěně vychovává i jeho matka, pokud jí např. příliš okusuje a matce se to nelíbí, štěně usměrní. Chovatel může štěně učit venčit se na podložku nebo venku, může jej učit nekousat, když si bere pamlsek apod.

Výcvik je právě to učení různých triků. Často to jsou cviky běžné pro provozní poslušnost, jako netahání na vodítku, sedni a čekej. Jindy to jsou specifické cviky pro pozdější sportovní kariéru, jako například skok přes překážku, aport a další. Výcvik v tomto smyslu můžeme začít už s malými štěňátky, ale za dodržení určitých pravidel.


Kdy začít s výchovou štěněte?

S výchovou pro běžný život každého psa můžete začít od prvního dne, kdy si štěňátko přinesete domů. Co by taková výchova měla obsahovat? Především to bude záviset na vás a také na tom, kde pejsek bydlí. U bytového psa budete mít vyšší nároky na výchovu, než u toho zahradního. V bytě budete pejska učit, aby se venčil venku, budete ho učit odpočívat, být doma sám, kde má své místo a aby nekradl jídlo ze stolu. Na zahradě zase z nudy nevyhrabával vaši okrasnou zahradu, aby neškrábal na dveře, neštěkal na kolemjdoucí apod. Vše je o nastavení pravidel a komunikaci, s čímž je vhodné začít okamžitě.

Pokud s výchovou budete čekat, může se snadno stát, že pak budete muset odnaučovat zlozvyky. Nezapomeňte ale na to, že učení je vždy jednodušší, než odnaučování!


Základem pro výcvik štěněte je dobrý vztah se psem

Ve štěněčím období je vhodné zapracovat zejména na vztahu, pak bude výcvik o to jednodušší a vůbec nebude vadit, že s ním začnete až později. A jak tento vztah vybudovat? Hrou!

Hrajte si se psem, je to velmi důležité. Hrajte si s ním tak, jak umíte a jak vás to baví. Chcete se posouvat dál a mít vztah ještě lepší? Poraďte se s trenérem, jak si hrát, abyste budovali vztah a ne jen unavovali štěně. Určitě pro vás brzy připravíme i článek zaměřený na hry posilující vztah a přivolání.

Máte námitky, že vaše štěně hračky zajímají jen na kousání? A co pamlsky, o ty má zájem? I s jídlem se dá hrát! A kdo ví, třeba vám trenér pomůže a pes bude mít při správném postupu zájem i o ty hračky a hlavně hru s vámi. Dá se na tom pracovat!


Základní výcvik štěněte

Některé základní cviky budete učit i v rámci her, nejčastěji je to právě sedni a přivolání. Přesněji řečeno díky hrám bude mít pes větší zájem být ve vaší blízkosti a s radostí k vám bude běhat. Pak už k tomu jen přidáte jméno psa (či jiný přivolávací povel) a začnete si hrát v rušnějším prostředí. Velmi jednoduše pak díky hře zajistíte spolehlivé přivolání, které je jedním z nejdůležitějších cviků. Tedy pokud chcete pejska na procházkách občas pustit z vodítka.

Jaké další cviky a triky můžete cvičit? Opět to závisí na tom, jaké plány máte s pejskem do budoucna a samozřejmě také na vašich zkušenostech. Určitě je možné učit sedni a lehni. Skvělým cvikem pro začátečníky a štěňátka je nose touch, kdy pes ťuká svým čumákem do natažené dlaně psovoda. Můžete pejska učit, aby vás oběhl, podal packu nebo aby šlápl na nějaký target. Praktické cviky jsou oblékání obojku či postroje nebo dobrovolné nasazení náhubku. Naučte ho milovat přepravku a své místo a chodit tam na povel. Je toho opravdu hodně, co můžete dělat s malým a mladým psem.

Byla řeč i o nějakých pravidlech, tak tady jsou.

  • Se štěnětem cvičte vždy krátce!
  • Skončete v nejlepším, ať zajistíte, že to pejska bude bavit a bude se těšit na další cvičení.
  • Neopakujte stále dokola jeden cvik, prostřídejte to i s něčím jiným
  • Dbejte na to, že pokud učíte například aby vás pejsek oběhl, tak by to měl umět na obě strany a při cvičení obě strany pravidelně střídejte.
  • Cvičení vždy přizpůsobte fyzickým i psychickým možnostem štěněte a jeho aktuálnímu stavu (únavě, náročnosti prostředí apod.)

Na složitější triky je času dost!

Vypadá to moc pěkně, když pejsek umí válet sudy, postavit se na zadní nohy nebo dělat stojku na předcních. Ale jsou to cviky, které jsou poměrně náročné na pohybový aparát a pes musí být opravdu dobře nasvalen, aby tyto cviky zvládal a nezatěžoval oblasti, které nemá. Proto je dobré počkat a učit takové cviky až trochu starší pejsky. Nespěchejte! Pokud má pejsek dobré základy, umí se učit a chce pracovat, tak to vše naučíte během pár tréninků a opravdu se vyplatí počkat.

Autor úvodní fotky: Nikola Kubů