Mája je po kastraci.. Proč?

Dnes jsme byli navštívit pana veterináře, za účelem kastrování Máji. Operace proběhla podle slov veterináře naprosto v pořádku. Mája byla hodná, šikovná. Akorát mu prý chtěla utéct zpod kudly :) Ale to už víme, že Mája nečeká, až odezní narkóza, ale snaží se utíkat rovnou ze stolu.

Když jsme si pro ni přijeli, hned by se chtěla zvedat a vítat, ale ještě na to neměla sílu. Tak alespoň vrtěla ocáskem na uvítanou. Během chvilky jsme si ji odvezli domů, ustlala jsem si vedle ní na zemi a asi tu strávím celou noc. Teď už jen musíme vydržet těch pár dní, než se Mája úplně uzdraví. (…)

Dnes jsme byli navštívit pana veterináře, za účelem kastrování Máji. Operace proběhla podle slov veterináře naprosto v pořádku. Mája byla hodná, šikovná. Akorát mu prý chtěla utéct zpod kudly :) Ale to už víme, že Mája nečeká, až odezní narkóza, ale snaží se utíkat rovnou ze stolu.

Když jsme si pro ni přijeli, hned by se chtěla zvedat a vítat, ale ještě na to neměla sílu. Tak alespoň vrtěla ocáskem na uvítanou. Během chvilky jsme si ji odvezli domů, ustlala jsem si vedle ní na zemi a asi tu strávím celou noc. Teď už jen musíme vydržet těch pár dní, než se Mája úplně uzdraví.

 

Co nás vedlo ke kastraci?

Spousta lidí se mě ptá, proč ji nechávám kastrovat. Tak tady je náš příběh a vysvětlení, proč to dělám.

Není to jedna jediná věc, díky které bych se k tomuto kroku rozhodla. Už ani nevím, kdy se mi vloudila do hlavy myšlenky, že bych nechala Máju kastrovat. Původně jsem si pořizovala pejska pro sport, chov jsem v plánu neměla. Když jsem ale měla Máju doma a ona rostla a rostla a byla čím dál šikovnější, krásnější a kdo ví co ještě, začala jsem uvažovat nad uchovněním. Začínala jsem se těšit na štěňátka. Na cizí psy jsem přestávala koukat jako na „nějakého borderáka“, ale jako na potencionálního krycího psa. Byla jen jedna věc, kterou jsem věděla naprosto spolehlivě, hned od první chvíle, kdy se rozhodlo, že Mája bude moje. A to, že Mája bude uchovněná pouze, pokud bude na 100 % zdravá.

V lednu letošního roku jsem zjistila, že Máje chybí jeden zub. Šla jsem s tím k veterináři, abychom zkusili zjistit, jestli o něj přišla nebo ho nikdy neměla. Ještě předtím, než veterinář udělal rentgeny, řekl mi, že Máje nechybí jen jeden zub, ale hned dva – P2 vlevo nahoře i dole. V tu chvíli už jsem nechávala dělat rtg jen pro potvrzení. Sama už jsem věděla, že tohle není náhoda, že to bude vrozené. Veterinář mi po zhlédnutí rtg snímků potvrdil, že zuby tam nejsou, ani nebyly. V tu chvíli se veškeré sny o štěňátkách rozplynuly.

Začala jsem zjišťovat, jaké máme možnosti. Podle výkladu bonitační karty to vypadá, že by Mája byla uchovněná. Ale s vadou třetího stupně, právě za chybějící zuby. Pro ty co nevědí, tak vada třetího stupně je poslední přípustná pro chov, horší vady už z chovu vylučují. Tudíž jsem se ocitla před rozhodnutím, zda chci chovat na fence, která je naprosto v pořádku, ale nemá zuby. Není to nic, co by psa ohrožovalo na životě nebo co by ho omezovalo v plnohodnotném žití. Ale pořád je to vada!

Proto jsme se společně s Peťou dohodly, že Máju uchovňovat nebudu. A s tím přicházela i myšlenka, jestli ji nechat kastrovat nebo ne. Jsou nějaká pro, jsou nějaká proti. Každý na to má jiný názor. Jeden vám řekne, že jednoznačně kastrovat a druhý naopak, že by to nikdy neudělal. Rizika tam jsou, tak je otázka, zda to za ta rizika stojí.

Hárající fenečka mi nikdy nepřišla jako problém. Faya kastrovaná nebyla, naše dobrmanka, kterou jsme měli ještě předtím, také kastrovaná nebyla. Vždycky to probíhalo bez problémů, na procházkách jsem je zvládala ohlídat a nereagovat na kecy lidí kolem, že s háravkou nemám vylézat z baráku. Jenže ani s jednou z nich jsem nejezdila po žádných akcích. Intenzivky, závody, tábory, výstavy.. cokoliv. Tohle jsme neznali a netrápilo mě, že Faya zrovna hárá a tak nemůžeme jít ani venčit s pejskem, ale musíme sami. Jenže s Májou je to jiné. S Májou chci cvičit, co nejvíc to jde a ač hárala zatím jen dvakrát, vždycky v tak „šikovný“ termín, že nám to moc nevyhovovalo a museli jsme tomu přizpůsobovat aktivity. Když hárat nebude, bude to pohodlnější. Ano, nezapírám, že to je jeden z důvodů. Bude to prostě bez starostí.

Druhá věc je, že můžeme předejít problémům, které fenečky potkávají, např. zánět dělohy nebo nádory na mléčných žlázách. Vím, že mi nikdo nikdy nezaručí, že kastrovaná fenečka bude zdravá. Ale aspoň je větší pravděpodobnost, že se nám takovéto zdravotní problémy vyhnou.

Tyhle věci se mi honily hlavou ještě předtím, než jsem se pro kastraci pevně rozhodla. Pořád mi přišlo, jak kdybych čekala na nějaký poslední impuls, který mi řekne „jdi do toho“. Možná právě proto jsem to řešila s hodně lidmi. Chtěla jsem znát různé názory na to, chtěla jsem asi i nějakou podporu, že to mám udělat. Bála jsem se toho a možná jsem prostě jen potřebovala někoho, kdo v tom bude se mnou. Nevím, o co konkrétního šlo, ale pořád jsem měla pocit, že nejsem přesvědčená, že to chci udělat.

Poslední impuls přišel asi dva týdny před odchodem naší Fayy. Když to tu tak píšu, tak mi dochází, že to byla právě ona, která mi potvrdila, ať do toho jdu! Právě Faya byla ten přítel, který stál při mně a mém rozhodnutí. Ona snad ani nebyla pes, ona musela být Anděl!

Když bylo Faye 6 let, veterinář nám doporučoval kastraci. Tou dobou šlo o fenečku, která neměla odchovaný žádný vrh a u které jsme ani žádná štěňátka neplánovali. Veterinář mi říkal o riziku zdravotních problémů, kterým bychom právě díky kastraci mohli předejít. Jenže já měla doma zdravého psa a nějak mi nedocházelo, proč by měl mít zdravý pes takové problémy. Když jsem pak nad tím víc přemýšlela, začalo mi docházet, že i zdravý pes může onemocnět. Jenže to už Faya nebyla nejmladší a ač byla pořád plná života, už na ní bylo vidět, že pomalu stárne a bála jsem se dát ji narkózu a poslat na operaci. Stále jsem se jen modlila, aby nás to nepotkalo. Moc mi to nevyšlo.

Ten implus, který rozhodl, že Mája půjde na kastraci byla věta pana veterináře, že Faya má nádor na mléčné žláze. Ne jen jeden, ale pomalu roste i druhý.. víc myslím už není co dodávat! Nic podobného už nikdy nechci slyšet!

One thought on “Mája je po kastraci.. Proč?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *