Dogfrisbee víkend

Před nějakou dobou jsem se (už ani nevím od koho) dozvěděla, že se plánuje víkendový dogfrisbee seminář v Petrovicích u Sedlčan. Konečně něco poblíž Prahy a ne Olomouce, tak jsem si říkala, že by bylo fajn toho využít. Rozeslala jsem tou dobou informace o semináři všemi směry a kupodivu se pár mých známých chytlo a že pojedou taky. V tu chvíli už bylo jasno, že jedeme a tak jsme se přihlásili. Já s Májou a i Marek na házení bez psa.

Během vycházek v Praze ve Hvězdě jsme poznali Verču Makovskou, která byla jednou z instruktorek na tomto semináři. Na vycházce nám tenkrát řekla „to já vás mít nebudu, já budu mít začátečníky“. Tak jsem ji utvrdila, že jsme právě začátečníci a ať s námi počítá. No a jak to nakonec asi dopadlo? Skončily jsme s Májou ve skupině u Verči :) Další instruktorky na víkendu byly Lucka Plevová a Helča Hofmanová, které jsem do té doby osobně neznala, jen jsem tušila, že někdo takový dělá frisbee. (…)

Před nějakou dobou jsem se (už ani nevím od koho) dozvěděla, že se plánuje víkendový dogfrisbee seminář v Petrovicích u Sedlčan. Konečně něco poblíž Prahy a ne Olomouce, tak jsem si říkala, že by bylo fajn toho využít. Rozeslala jsem tou dobou informace o semináři všemi směry a kupodivu se pár mých známých chytlo a že pojedou taky. V tu chvíli už bylo jasno, že jedeme a tak jsme se přihlásili. Já s Májou a i Marek na házení bez psa.

Během vycházek v Praze ve Hvězdě jsme poznali Verču Makovskou, která byla jednou z instruktorek na tomto semináři. Na vycházce nám tenkrát řekla „to já vás mít nebudu, já budu mít začátečníky“. Tak jsem ji utvrdila, že jsme právě začátečníci a ať s námi počítá. No a jak to nakonec asi dopadlo? Skončily jsme s Májou ve skupině u Verči :) Další instruktorky na víkendu byly Lucka Plevová a Helča Hofmanová, které jsem do té doby osobně neznala, jen jsem tušila, že někdo takový dělá frisbee.

Na víkend jsme nakonec vyráželi v sestavě: Já s Májou, Martina s Kessi, Hanka s Ernym a Ginnou, Lenka s Fleur a Quince, Iveta s Ashanti a Bery a Lucka s půjčeným Barnym. Marek musel na víkend do práce, tak jsme s Májou osiřely. V pátek odpoledne jsme vyráželi. Na seminář nás vezl můj táta a pobrali jsme ještě Hanku s psisky. Cesta tam byla opravdu zajímavá, trochu jsem se bála, jestli s námi bude Hanka chtít jet i domů. Že jsme trochu zabloudili, s tím se dalo počítat. Táta si totiž nějak zapomněl vzít mapu a moc mu nevadilo, že jede někam, kde to vůbec nezná. To by nebyla zas taková katastrofa. Jenže když už jsme se našli, resp. když jsme (s pomocí místních) narazili na první ukazatel směr Petrovice, který tvrdil, že to je ještě 16 km a já řekla tátovi, že na to má 20 minut, tak to vzal opravdu vážně. Mezi vesničkami serpentýny jak v horách a táta se s tím opravdu nepáral. Takže jsme tam lítali ze strany na stranu. Erny s Ginnou byli v klecích a Mája na sedadle vedle nás. Tak na mě chudinka koukala, jako co je, co se děje, proč to s ní tak hází. Ale překvapivě jsme dorazili na místo, včas a v pořádku.

V pátek večer se zatím žádný program nekonal. Postavily jsme stany, nechaly psiska vyběhat a na grilu si udělaly večeři. Ta naše skupinka si udělala po grilování malý ohníček na grilu a seděly jsme tam ještě pár hodin a kecaly. Ostatní už třeba kolem 9. hodiny večer zalezli do stanů a asi šli spát. Na jednu stranu jsme moc nechápali, jak to dělají, že jdou spát, na druhou stranu to možná byl dobrý nápad. Mnoho z nich rozhodně nebylo na semináři poprvé a tak asi tušili, že druhý den bude trochu náročnější. Ani už nevím, kdy jsme šly spát my, ale asi tak kolem půl dvanácté.

Na noc jsme dostaly do stanu Ginnu, aby nám nebylo smutno, když jsme tak osiřely :) Pro upřesnění, kdo nezná, tak Ginna je belgický ovčák, tak si jí poslední dobou užívám, co to jde. No a proto jsem si ji taky půjčila na noc k sobě. Zalezli jsme do stanu, Mája si lehla, že teda jdeme spát a Ginna tam pořád chodila a čmuchala, jak se má ze stanu dostat ven za paničkou. Když ale panička ve vedlejším stanu ztichla, tak to přestala řešit, lehla si mi k nohám a šla taky spát.

Celá noc probíhala v klidu, holky byly hodné, jen nevydržely spát na jednom místě. Kolem asi čtvrté hodiny ráno se ke mně přitulila Mája, studená jak kostka ledu a celá se klepala. Tak jsem rozepla spacák a vzala si ji k sobě. Schoulila se do klubíčka, tak jsem spacák už nedopla, ale hřály jsme se navzájem a tak nám bylo dobře. Když se už Mája zahřála, začala se natahovat a spacák šel dopnout. Ze spacáku koukala jen moje hlava a Májky čumáček. Tak jsme spolu spaly až do rána :)

Ráno na osmou hodinu nástup na hřišti a dozvíme se co bude dál. Takže na osmou už být ready, po snídani, pejsci vyvenčení a uložení v kennelách. Nejprve jsme vyřešili věci jako doplatky, nákup disků, objednání večeře a nějaké to oficiální přivítání a upřesnění, co nás čeká. Pak jsme si začali ve dvojicích házet s tím, že holky kolem nás chodily a koukaly, kdo co umíme a neumíme. Poté jsme si přivedli pejsky a ukázaly, jak si s nimi házíme, jak pejsek spolupracuje, jak.. prostě jednoduše, jak to vypadá, když si vezmeme disk a jdeme si hrát. Pak si nás rozdělily do třech skupin, vysvětlily nám jak správně házet backhand, forhand a cosi, čemu se říká kuře.

V těch menších skupinkách jsme si zase házeli ve dvojicích a trénovali tyto tři hody a Verča (u které jsem byla já) nám radila, co děláme špatně, jak to líp chytit, jak to líp hodit, na co si dát pozor atd. Když nám to šlo, tak nám přidala další hod (upside down), ať můžeme trénovat i to a pak různě ať se otáčíme, házíme to pod nohou apod. Po chvíli nás vzala a vysvětlila nám, jak házet floater. Postavila nám tam židli a jeden po druhém jsme házeli. Pak zase zpátky do dvojic, jeden to chytal do ruky, jak kdyby to byla psí tlama druhý se musel co nejlépe trefit. A jestli se nepletu, tak tím pro nás končil dopolední program.

Možná před obědem, možná až po něm, jsme si na hřišti ještě házeli s pár lidmi v kruhu. Byla tam s námi Lucka, takže nás i opravovala a sama házela kde co. Snažila jsem se občas něco napodobit, občas jsem se u toho málem zabila, ale byla aspoň sranda a já měla motivaci se něco učit. Konečně jsem totiž byla mezi lidma, kde jsou i začátečníci a nebyla jsem tam jediná, kdo kazí hody. Tak jsem se aspoň necítila jak debil, že jim to vlastně kazím, když se snažím učit něco nového.

Odpoledne jsme si vzali pejsky a šli jsme procvičovat to, co jsme se naučili dopoledne i se psy. Mája byla šikovná, jenom hrozně hrr do všeho. A když je hrr Mája, tak já jsem z toho taky taková zbrklá, tak to občas prý vypadalo hodně vtipně :D Ale když se obě uklidníme, já v klidu hodím disk a Mája se soustředí na jeho chycení, tak to je parádní. Verča se nás parádně ujala a vlastně nám vymyslela kus sestavy :)

Druhou část odpoledne jsme strávili cvičením na gymballech. Nejprve nám holky pověděly, co se dá s pejsky na míčích dělat, jak s malými štěňátky, tak s dospělým psem, jak se dá cvičit s pejskem s dysplazií atd. Pak se tak rozmístily po hřišti i s míči a my si mohli ozkoušet, co jsme chtěli. Mája už zná čočku, tak jsme šly nejprv za Verčou na velký míč, resp. takový ten dvojmíč (prostě ten šišatý, co neutíká na všechny strany). Mája bez rozmýšlení vyskočila nahoru, tam se teda trochu zarazila, že to prý není úplně jednoduché se tam udržet, ale rychle na to přišla a paráda. Sedni, vstaň, packy podala (přední) a i pohyb míče zvládla. Víc jsme toho nechaly a šly se trošku projít, ať se svaly zase uklidní. Pak jsme zamířily na známou čočku. Udržet se na tom je horší jak na míči, klepaly se jí všechny čtyři packy a chvíli trvalo, než si je usměrnila. Pak už to bylo super a zvládala mi na tom i prosit. Zase krátká procházka a pak jsme využily menší oválný míč, který už jsem si zvládla udržet sama. Mája mi na něm dělala otočky na obě strany, podávala už všechny čtyři packy, no super to bylo! Ještě jsem jí během odpoledne vzala na ten klasický míč, ať ho také pozná. Trochu jsem měla problém ho udržet, jak mi na něj skočila prvně, ale pak už to bylo dobré. Víc jsem po ní nechtěla, dala jsem jí odpočívat. Půjčila jsem si malé štěně (Quince) a šla jsem na čočku s ní. Nic náročného, jen ať si na ni vyleze. Předními packami naprosto v pohodě, ale než by tam dala ty zadní, tak ze sebe raděj udělala 2 metry dlouhého psa :D Nakonec jsme ale i ty zadní zvládly a víc jsem ji taky nechala.

Po večeři jsme koukali na video freestyle ze závodů z Ameriky. Pár jsem jich zvládala vnímat, ale pak už se mi zavíraly oči a nešlo to udržet. Takže se omlouvám, pokud někomu vadilo, že jsem tam pořád něco kecala, ale byla to jediná možnost, jak udržet oči otevřené. Za celý ten den jsem byla dost zničená a už jsem se fakt těšila, až se vyspím. Máje jsem dala ve stanu jednu deku na zem, druhou jsem hodila přes ní a šly jsme spát. Tentokrát o nějakou tu hodinku dřív než v pátek. V noci jsem se párkrát vzbudila, Máju zase přikryla, ale časem jsem zjistila, že se tváří spokojeně, neklepe se a studená taky není, tak už jsem jí nechala bez deky. Ráno zase brzké vstávání, protože kolem pořád někdo coural a Máju to nenechalo v klidu.

V neděli dopoledne jsme se chvíli rozházeli ještě bez psů a pak jsme si každý přivedli pejska a řešili jsme, jaké máme problémy, s čím potřebujeme poradit, pomoci nebo co nového se chceme naučit a nevíme jak na to. Vždy jeden tým cvičil a zbytek se koukal a poslouchal rady, jaké dostávají, protože se často více lidí potýká se stejným problémem. Po obědě jsme si poslechli něco k pravidlům jednotlivých frisbee disciplín a odpoledne začaly ukázky pro veřejnost. Spočívalo to vlastně v tom, že my, účastníci semináře, jsme měli závody v mini distance a abychom se tam cítili jako na opravdových závodech, tak jsme to měli i s diváky. Po skončení závodů (kde jsme s Májou měly slovy jeden chycený disk, teda aspoň myslím) byla ukázka freestyle a pak ještě, jak se cvičí s malými štěňátky.

Po skončení programu jsem měli vyhodnocení soutěže, kdy první tři místa dostali diplom a nějakou výhru. Všichni účastníci semináře dostali nějakou mňamku pro pejska, udělali jsme společnou fotku, rozloučili se a vyrazili sbalit stany a odjet domů. Táta už tam byl a čekal na nás, tak abychom nezdržovali.

Až na první noc, kdy jsme s Májou obě promrzly, byl víkend parádní! Tak trochu doufám, že holky budou pořádat zase někdy další seminář a že se pojedeme zase podívat :) Nějak to začalo i mě víc bavit.

Fotky ze semináře

2 thoughts on “Dogfrisbee víkend

  1. Už se těším na nějaké to házení s tebou :) Naučíš mě pořádně házet :D Fotky jsou hezké! Zase jsem si nějaké uložila :) A jestli jsi měla na mysli tu belgičandu co je na fotkách – tak je krásnáá.
    Šikulky :))

    1. Myslím, že poslední dobou jsem se zmínila o tolika belgičandách, že nevím oč jde, ale každopádně Ginnuška je dokonalá! :))
      A házet.. ehm.. :D Joo naučíme se to spolu nějak ;)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *