Co dělá belgičák u ovcí? Pase!

Lidi od belgičáků začali vyhledávat ovečky. Na konci října je možnost složit zkoušky ZVOP pro všechna plemena a tak se řeklo „pojedeme se podívat na ovečky a když by psiska měla zájem, vyrazíme na vlohy“. A tak se také stalo..

Poslední týden v září jsme vyrazili do Dajavery, téměř se samými začátečníky, kteří ovečky ještě nikdy neviděli. Výjimkou byla Mája, která má ZVOPky už úspěšně složené a tak trochu i Chelsea, která se dostala poprvé k ovečkám v jejích 3 měsících. Tenkrát jsem jela s Májou pást poprvé a maličkou vzala s sebou na socializaci. Oveček se malá docela bála, takže o nějakém pasení se moc mluvit nedalo. (…)

Away Moravia Merilen - pasení v Dajaveře (foto: Adéla Richterová)Lidi od belgičáků začali vyhledávat ovečky. Na konci října je možnost složit zkoušky ZVOP pro všechna plemena a tak se řeklo „pojedeme se podívat na ovečky a když by psiska měla zájem, vyrazíme na vlohy“. A tak se také stalo..

Poslední týden v září jsme vyrazili do Dajavery, téměř se samými začátečníky, kteří ovečky ještě nikdy neviděli. Výjimkou byla Mája, která má ZVOPky už úspěšně složené a tak trochu i Chelsea, která se dostala poprvé k ovečkám v jejích 3 měsících. Tenkrát jsem jela s Májou pást poprvé a maličkou vzala s sebou na socializaci. Oveček se malá docela bála, takže o nějakém pasení se moc mluvit nedalo.

Teď už to bylo jiné. Respekt z toho stáda pořád trochu měla. Když nevěděla co s ovcemi, tak na ně začala štěkat. Kdo zná Chelsu a ví, jaký má ječák, tak si dovede představit naše „poklidné“ pasení :D Ale tak co, občas na ně blafala, ale hlavní je, že po celou dobu o ovečky měla zájem! A to jak v košáru, tak i venku na volnějším prostranství. Dokonce se zvládla i odpoutat od pasoucí bordery a odvolat od právě odcházející Finky a věnovat se stádu. Trochu jsem se bála, že si bude chtít víc hrát se mnou, s jinými lidmi nebo se psy. No ne, že by úplně nechtěla, zkusila to, ale zvládla se ovládnout a zaměřit pozornost tam, kam jsem ji chtěla směřovat. Udělala mi holčička nesmírnou radost! A rozhodla jsem se, že na ty zkoušky vyrazíme taky!

Aqua Limpia Locolindo - pasení v Dajaveře (foto: Adéla Richterová)S Májou jsem u oveček tentokrát udělala také jedno celkem zásadní rozhodnutí. Akorát jsem fakt zvědavá, jak ho dodržím až bude příště zase cesta do Dajavery a volné místo pro jednoho psa.. Mája o ovečky zájem má, ona je pase, když chce tak pase i moc pěkně! Ale dalo by se říci, že o ně má zájem jen po tu dobu, kdy se ovečky hýbou. Jakmile se zastaví, tak se tváří jako „moje práce skončila, bude teď odměna? Budeme si hrát?“ a začíná mi nosit klacky apod. No a ve chvíli, kdy stádo rozpohybujeme, tak zas chce pást s takovou vervou, že vůbec nevnímá, že tam někde jsem. Natož aby vnímala, že na ní třeba mluvím a něco po ní chci. Takže jsem se rozhodla, že dokud nebudeme mít možnost jezdit k ovečkám fakt pravidelně (což momentálně z finančních ani časových důvodů nezvládám), tak že nebude jezdit k ovečkám vůbec. Protože pak se z místa nehneme, akorát se Mája párkrát proběhne kolem oveček a nic víc z toho. Tak snad jednou bude šance, že se k tomu vrátíme :)

Aqua Limpia Locolindo - pasení v Dajaveře (foto: Adéla Richterová)Away Moravia Merilen - pasení v Dajaveře (foto: Adéla Richterová)Away Moravia Merilen - pasení v Dajaveře (foto: Adéla Richterová)Away Moravia Merilen - pasení v Dajaveře (foto: Adéla Richterová)Away Moravia Merilen - pasení v Dajaveře (foto: Adéla Richterová)Aqua Limpia Locolindo - pasení v Dajaveře (foto: Adéla Richterová)Aqua Limpia Locolindo - pasení v Dajaveře (foto: Adéla Richterová)Aqua Limpia Locolindo - pasení v Dajaveře (foto: Adéla Richterová)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *